T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Manisa Turgutlu İlçe Halk Kütüphanesi

Kasaba Kültür Sohbetleri

KASABA KÜLTÜR SOHBETLERİ

Hazırlayan: Fatma ARITÜRK-Turgutlu İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü

 

Programın adı: KASABA KÜLTÜR SOHBETLERİ

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak çalışan yurt çapındaki İlçe Halk Kütüphanelerinde emsali olmayan Turgutlu İlçe Halk Kütüphanesine özel bir programdır.

Programı icra eden kurum: Turgutlu Kaymakamlığı himayesinde Turgutlu İlçe Halk Kütüphane Müdürlüğü (1 programda Turgutlu Milli Eğitim Müdürlüğü ve Turgutlu Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü koordineli gerçekleştirildi.)

Programın logosu:   Programın kendine ait logosu bulunmaktadır. Logonun anlamı: Güneş simgesi, ele aldığı sohbet konusu hakkında aydınlatıcı olmayı; güneşin ortasındaki etnografik desen, birbirine bakan “K” harfleridir ve “Kasaba” ve “Kültür”ü; güneşin 12 kolu ise; programın 1 yılda 12 defa yapılacağını simgelemektedir.

Programın başlama tarihi: 26.02.2016

Programın takvimi: Programın her ay yapılması planlanmıştır.

Programın amacı; Turgutlu ilçesinin maddi ve manevi kültürüne iz bırakmış değerlerini konu edinerek, tanıtılması, yaşatılmasını ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamaktır. Kasaba Kültür Sohbetleri, Turgutlu’nun tarihine iz bırakacak monografik bir çalışmadır.

Programın konsepti: Önce bedenleri, sonra zihinleri, daha sonra gönülleri doyurmaktır.

Gerçekleştirilmiş olan programlarda konu edinmiş kültürel değerler:

 1. Prof. Ahmet Ayhan Altınkuşlar,

  Turgutlu mehterinin gelişmesinde önemli çalışmaları vardır. Turgutlu’da Müzik Öğretmenliği yapmış daha sonra profesörlüğe kadar yükselmiştir. Şairdir, bestekârdır. Çay’a kaside, kahveye mersiye, Turgutlu Mehteranına özel marş yazmıştır. 1961-1967 yıllarında öğretmen iken kütüphanede görevlendirilmiş ve görev yaptığı yıllarda sıradan çalışmalar yapmamıştır.

 2. Çanakkale Zaferi ve Kasabalı Şehitlerimiz,

  Etkinliğin Mart ayında olmasından dolayı konu edinilmiştır. Milli Savunma Bakanlığı kayıtlarından Çanakkale Savaşı sırasında şehit olmuş 154 Turgutlulu tespit edilmiştir.

 3. Yusuf Nalkesen,

  Yugoslavya’nın İştip Kasabasında doğmuş, 1923 yılında Turgutlu’ya göç etmiştir. Öğretmen olup, atanıncaya kadar Turgutlu’da yaşamıştır. Ünlü bir bestekârdır. .

 4. Turgutlu’nun 2 Zanaatı, 2 Zanaatkârı,

  Turgutlu’da el yapımı ayakkabı ve körüklü çizme zanaatı ile zanaatkârı Ethem Karakaş, at arabası zanaatı ve zanaatkârı Sami Özkarkın.

 5. Kasaba Türküleri, Turgutlu’da türkü derlemeyi misyon edinmiş kişiler ve derlenmiş 135 adet türkü.